حیات وحش: گرفتار در جنگ انسانی

FacebookTwitterGoogle+به اشتراک بگذارید
عکس: برنت ستیرتون

عکس: برنت ستیرتون

جنگ‌های داخلی کنگو و کشورهای هم‌جوارش فقط به کشتار و آوارگی انسان‌ها منجر نشده است و حیات‌وحش غنی و گسترده قلب آفریقا هم سهم خود را از این بی‌ثباتی و ناپایداری برده است.

زیبایی منحصربه‌فرد بزرگ‌ترین دریاچه لاوای جهان بر فراز آتش‌فشان نیاراگونگو و جنگل‌های نفوذناپذیر این منطقه گوشه‌هایی از زیبایی این بهشت روی زمین هستند. این بهشت روبه‌زوال گنجینه‌ای از حیات‌وحش را در خود جا داده است. قسمتی از این گنجینه، گوریل‌های کوهستانی هستند که در لیست جانداران درخطر انقراض قرار دارند. به نقل از روزنامه گاردین از حدود ۷۲۰ گوریلی که در جهان باقی‌مانده‌اند ۳۸۰ گوریل در پارک ملی ویروگنا بین اوگاندا و کنگو محصورشده‌اند.

کاوش معادن و قطع درختان در این منطقه همیشه حیات این جانداران درخطر انقراض را تهدید می‌کرده است. اما با کشیده شدن آتش جنگ به این منطقه در زمان جنگ داخلی روآندا زندگی برای جانداران منطقه سخت‌تر شد. این پارک ملی که جزء میراث جهانی یونسکو به‌حساب می‌آید، به محل تبادل آتش میان شورشیان موسوم به «۲۳مارس» یا «ام ۲۳» و ارتش ملی کنگو تبدیل شده است و روزانه با هلیکوپتر و تانک و موشک موردحمله قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین قرارگاه‌های ارتش کنگو درست در چند کیلومتری جنوب پارک قرار دارد و قسمت‌های مرتفع تحت کنترل شورشیان است. این قدیمی‌ترین پارک ملی آفریقا در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تحت کنترل گروه شورشی «سی ان دی پی دی» در آمد و در جریان این درگیری‌ها ۹ گوریل کشته شدند.

این پارک ملی به محل تبادل آتش میان شورشیان موسوم به  «ام 23» و ارتش ملی کنگو تبدیل شده است و روزانه با هلیکوپتر و تانک و موشک مورد حمله قرار می گیرد

این پارک ملی به محل تبادل آتش میان شورشیان موسوم به «ام ۲۳» و ارتش ملی کنگو تبدیل شده است و روزانه با هلیکوپتر و تانک و موشک مورد حمله قرار می گیرد

مجله تایم ماه گذشته با آندره باهوما که یکی از نگهبانان این پارک است صحبت کرده است. او باوجود شرایط دشوار همچنان به محافظت از جمعیت گوریل‌ها مشغول است. آندره، این بچه گوریل را در میان اجساد خانواده‌اش که توسط شورشیان کشته‌شده بودند یافته است و را مثل بچه خودش دوست دارد. این بچه گوریل را «ان داکاسی» نامیده و تر و خشکش می‌کند. آندره می‌گوید: «چیزی در روح گوریل‌هاست که به انسان بسیار نزدیک است. آن‌ها عشق و علاقه فراوانی به بستگانشان دارند.» در میانه این فاجعه غیرانسانی، صمیمیت بین آندره و ان داکاسی شاید کورسوی امیدی برای آینده‌ای روشن برای جانداران این پارک باشد.

دیدگاه شما

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>