چه منابعی در خاک کنگو وجود دارد؟

FacebookTwitterGoogle+به اشتراک بگذارید

بر طبق اطلاعات موجود در منابع مختلف، بین ۶۴ تا ۸۰ درصد منابع اثبات‌شده کولتان یا کولومبایت تانتالیت جهان در کنگو ذخیره شده است. این کانی پس از استخراج توانایی نگهداری شارژ بالای الکتریکی را دارد و یکی از اجزای بااهمیت وسایل الکترونیکی- به‌خصوص تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ‌ها- ست. اما کاربرد آن تا صنایع نظامی و هوایی هم گسترش می‌یابد.

کاسیتریت – که نوعی اکسید قلع است و به‌عنوان لحیم در مدارهای الکترونیکی کاربرد دارد هم به‌طور گسترده‌ای در کنگو قابل استخراج است.

تنگستن که از صنعت ساخت ماشین‌های فرمول یک تا تلفن‌های همراه برای تولیدشان به آن نیازمند هستند هم به مقدار زیاد یافت می‌شود. به معادن کانی‌های فوق، مخازن عظیم طلا که هرکدام صدها میلیارد دلار ارزش دارند را اضافه کنید تا به اهمیت اقتصادی کنگو پی ببرید.

 

چه کسی این معادن را استخراج می‌کند؟

غنی بودن جمهوری دموکراتیک کنگو از منابع معدنی و کانی‌های منحصربه‌فرد به ضرر این کشور تمام شده و سهم میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور از این ثروت، بردگی و اسارت و مرگ بوده است.

بیشتر معادن فوق‌الذکر در منطقه شرقی کنگو بین اوگاندا و روآندا محصور است و عجیب نیست که این منطقه این‌چنین با خشونت آشناست و خون‌بارترین درگیری‌ها و مناقشات در این گوشه رخ می‌دهد. قسمتی کمی از این معادن توسط دولت مرکزی و بخشی توسط شورشیان کنترل می‌شود که مردم محلی را به‌زور اسلحه و تهدید و ارعاب به بردگی در این معادن می‌کشند. این مواد به شورهای همسایه قاچاق شده و به شرق آسیا فرستاده می‌شوند و در آنجا ذوب شده و به نام کشورهای دیگر به نقاط مختلف دنیا صادر می‌شوند و ردی از مبدأ استخراج آن‌ها باقی نمی‌ماند.

سود این صنعت نصیب چه کسی می‌شود؟

روشن است که سود حاصل‌شده از این تجارت، هرگز به صاحبان اصلی‌اش که مردم و معدنچیان فقیر آن باشند نمی‌رسد. شورشیان مسلح قسمت عمده هزینه خرید اسلحه‌شان را به این وسیله به دست می‌آورند و دولت مرکزی هم هرچه از این مسیر به دست می‌آورد را در فساد دولتی و جنگ با شورشیان از دست می‌دهد.

بدون کولتان فنّاوری دیجیتال خواهد مرد و ناگفته پیداست که وجود یک حکومت پایدار و کشوری باثبات در این منطقه منجر به افزایش قیمت کولتان و درنتیجه تغییرات گسترده در بازار تلفن‌های همراه و لوازم الکتریکی خواهد شد. پس تا حدود زیادی به نفع همه است که در قبال این تجارت مرگ سکوت کنند.

جالب اینجاست که بر طبق برآوردهای انجام‌شده، کشورهای توسعه‌یافته که خریدار و مصرف‌کننده اصلی این ماده‌اند، خودشان صاحب منابع قابل‌توجه کولتان هستند. اما هزینه استخراج و بیمه کارگران و تجارت قانونی این ماده بسیار بیشتر از آنی خواهد بود که بازار دیجیتال توانایی تحمل آن را دارد. زد و بندهای سیاسی پشت پرده و قاچاق کولتان ارزان‌تر از مناطق بحران‌زده‌ای همچون جمهوری دموکراتیک کنگو باعث می‌شود که انگیزه‌ای برای استخراج این منابع وجود نداشته باشد و تمامی فشار و عواقب این استخراج بر دوش روستاییان کشورهای توسعه‌نیافته بیفتد.

منابع رسمی تخمین می‌زنند که در سال جاری حدود ۱۰ درصد از کولتان تولیدشده در جهان از کنگو به دیگر نقاط جهان صادر شده است. اما تخمین این مقدار کار ساده‌ای نیست. ۴۵ درصد دیگر از کولتان استخراج‌شده در جهان از کشورهای همسایه کنگو صادر می‌شود که به‌زعم بسیاری از کارشناسان، مقادیر زیادی از این صادرات از طریق معادن کار اجباری شورشیان کنگو تأمین می‌گردد. طبق تحقیق «کلاس ورنر» محقق استرالیایی، شرکت معروف «بایر» آلمان، یکی از متصدیان انتقال غیرقانونی کولتان از این مناطق است. بر اساس گزارش کمیته‌ای در سازمان ملل، درمجموع ۱۲۵ فرد و شرکت بین‌المللی در قاچاق مواد معدنی در این منطقه دست دارند. برخی گزارش‌ها مقصد نهایی بیشتر این استخراج‌ها را کشور چین می‌دانند.

درنهایت، ما مصرف‌کنندگان نهایی فنّاوری دیجیتال، خواسته و ناخواسته هرکداممان قطعه‌ای از خاک کنگو و یا سایر کشورهای توسعه‌نیافته را که با شرایط کاری سخت و به قیمت کشتار مردم تهیه‌شده است، در خانه‌هایمان داریم و تا حدودی در رنج و آزاری که مردم این مناطق می‌کشند سهیم هستیم.

دیدگاه شما

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>