شرق کنگو، زمین بازی خون آشامان

FacebookTwitterGoogle+به اشتراک بگذارید

___968680

پس از پایان جنگ‌های کنگو -که عنوان جنگ داخلی را بر خود داشت اما ۷ یا ۸ کشور دیگر آفریقایی هم در آن سهیم بودند- در سال ۲۰۱۳، هنوز درگیری‌های نظامی از این منطقه رخت برنبسته است. علاوه بر گروه‌های ریز و درشت جنگ‌طلب، سه گروه مشخص نظامی همچنان به تبادل آتش در شرق کنگو مشغول هستند. شورشیان Hutu روآندایی موسوم به FDLR، گروه وابسته به اوگاندا و روآندا و توتسی تبار موسوم به M23 و گروه‌های مختلف بومی که به آن‌ها Mai-Mai می‌گویند. ارتش دولت کنگو -که درزمینه‌ی نقض حقوق بشر و کشتار مردم محلی دست‌کمی از دیگران ندارد- را هم به این سه گروه اضافه کنید.

نقشه‌ی گروه‌های شورشی حاضر در کنگو

نقشه‌ی گروه‌های شورشی حاضر در کنگو

 FDLR

گروهی که مسئول نسل‌کشی روآندا به‌حساب می‌آید، یکی از فعال‌ترین طرفین درگیری در شرق کنگو است. این گروه با حمایت کشور همسایه روآندا فعال است و مدارکی دال بر حمایت‌های آموزشی از سوی  اروپا و آمریکا به این گروه نیز به‌دست‌آمده است. این گروه بیشتر نیروهای خود را از میان اردوگاه‌های پناهندگان و آوارگان انتخاب می‌کند.

M23

آخرین گروه شورشی در منطقه از سربازان ناراضی ارتش کنگو تشکیل‌شده است. این گروه که در ابتدا از ۳۰۰ سرباز تشکیل‌شده بود، حالا ۱۵۰۰ نفر نیرو دارد. بر اساس گزارش‌های سازمان ملل این گروه با پشتیبانی دو کشور همسایه فعالیت می‌کند که از این راه منافع اقتصادی و امنیتی خودشان را تأمین می‌کنند. این گروه نوامبر سال گذشته به‌راحتی و در حضور نیروهای حافظ صلح وارد شهر گوما (Goma) شد و کنترل آن را تا دسامبر در دست گرفت. در ماه دسامبر ۲۰۱۳ با توافق بر سر مذاکرات صلح با دولت مرکزی، نیروهای M23 از گوما خارج شدند و چند ماه بعد Bosco Ntaganda رهبر این گروه خودش را برای محاکمه برای جرائم جنگی تسلیم سفارت امریکا در روآندا کرد.

 Mai-Mai

این نامی ست به گروه‌های شبه‌نظامی کنگویی فعال در شرق این کشور اطلاق می‌شود. ازآنجایی‌که سایر گروه‌های به اقلیت‌های Tutsi تبار و یا Hutu تبار وابسته به کشورهای همسایه تشکیل‌شده‌اند، این گروه‌های خود را حافظ منافع کنگویی‌ها در قبال مداخله‌های همسایه‌ها می‌دانند. در حال حاضر شش گروه Mai-Mai

در منطقه فعال است که اکثراً از نظامیان سابق ارتش کنگو تشکیل‌شده است. این نظامیان سابق به دلایل مختلف از ادامه همکاری با ارتش سرباز زده‌اند و در قالب این گروه‌های شبه‌نظامی به فعالیت مشغول‌اند.

دیدگاه شما

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>